Turista
karavanista

Podľa odhadov Európskej karavaningovej federácie (ECF) je v Európe celkovo 2,5 milióna obytných vozidiel.

Nadšenci tejto formy dovolenky sú väčšinou individualisti, ktorí vyhľadávajú miesta na odpočinok v kľudnejšej oblasti a nie sú príliš nadšení z centra masovej turistiky. Karavanisti sú väčšinou finančne nezávislí a dobre situovaní. Väčšina tých, ktorí využívajú obytné autá, uprednostňuje krátke cesty, v okruhu 200 – 400 km, pričom parkovacie miesto mení každý druhý deň.

V letnej sezóne, sú kempingy jedinou možnosťou parkovania s obytným autom, nerátajúc zastávky na miestach tomu neprispôsobených (parkoviská bez vybavenia a servisu). Majitelia obytných áut preto čoraz častejšie hľadajú alternatívy. Zastávky v prístavoch sú veľmi obľúbené,nakoľko umožňujú prístup k infraštruktúre vytvorenej pre potreby vodákov. Výhodou je, podobne ako pri karavanoch, elektrina, voda, možnosť vypúšťania sivej a čiernej vody, existujúca sanitárna infraštruktúra v týchto miestach.

Zimný karavaning

Lyžiarsky výlet v karavane? Určite! Každý karavan má kúrenie, ktoré ľahko zabezpečí pohodlie cestujúcich, aj keď vonku mrzne až -20*C. Základom zimného karavaningu je prístup k elektrine. Bez toho batérie v karavane vydržia menej kvôli zvýšeným nárokom na energiu.

V horských strediskách v Českej republike alebo v Alpách sú zariadenia pre camperov na dennom poriadku. Okrem vyhrievaných sociálnych zariadení ponúkajú celoročné kempy aj vyhrievané salóniky (často s krbmi) alebo saunu, ktorá je po dni strávenom na svahu jednoducho fenomenálna.  

Žiaľ, zimný karavaning je v našej krajine ešte len v plienkach. Celoročné kempy sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky a lyžiarske strediská nemajú infraštruktúru, ktorá by podporovala návštevu kemperov.

Fotografia od www.myvan.com

V Poľsku neexistuje špecializovaná infraštruktúra pre obytné autá

V Poľsku je 256 kempingov (údaje z januára 2019). Od mája do septembra sú kempingy otvorené a čakajú na turistov ochotných sa tam ubytovať. Bohužiaľ, len 21 lokalít má štyri hviezdičky, 36 lokalít je 3-hviezdičkovej kategórie, ďalších 35 lokalít je 2-hviezdičkových a 14 je jednohviezdičkových kempingov. Teda ani polovica kempingov v Poľsku (106) nemá prijateľnú úroveň.

Napriek tak veľkej kempingovej základni u nás je veľmi málo miest, kde môžete využiť službu (vyprázdnenie nádrží s tekutým odpadom a doplnenie úžitkovej vody), venované cestujúcim s obytnými autami. Karavanisti vyhľadávajú tiché a očarujúce miesta na pobyt, ktoré nemusia nevyhnutne zahŕňať kempingy v letnej sezóne až po okraj zaplnené stanmi a karavanmi.

Treba poznamenať, že niektoré prístavy vypĺňajú medzeru v tomto segmente poľského turistického trhu. Ponúkajú prístup k infraštruktúre vytvorenej pre potreby námorníkov, ktorá je obdobná ako v prípade obytných áut.

Faktom je, že v Poľsku neexistuje žiadna infraštruktúra vyhradená na cestovanie s obytnými autami. Sme prázdnym miestom na mape európskych obytných áut. Je čas to zmeniť!

Prístav w Mrzeżynie


Celoročné, všeobecne dostupné servisné miesto pre obytné autá s plateným odberom vody – Świnoujście Yacht Port

Realizácia Camper systému v MOSiR Krosno - Camper Park Bursaki